دستورالعمل های بهداشتی و زیست محیطی ظرف یکبار مصرف

با توجه به استفاده روزافزون از ظرف یکبار مصرف رعایت دستورالعمل های بهداشتی و زیست محیطی توصیه شده توسط سازمان ملی سلامت مصرف کنندگان ضروری است.

به گزارش ایرنا، چند سالی است که ظروف پلاستیکی به دلیل افزایش تولید، قیمت ارزان، حمل و نقل آسان و دسترسی سریع، تا حد زیادی جایگزین ظروف سنتی شده است.

به گفته کارشناسان سازمان ملی استاندارد، ظروف چینی مصرف پلاستیکی را باید از مراکز معتبر عرضه کننده محصولات واحدهای تولیدی که از مواد اولیه جدید و مرغوب برای تولید این ظروف استفاده می کنند، خریداری کرد و حتماً به علامت اختصاری پایین آن توجه کنید.

از ظرف علاوه بر این، درج نماد PS نشان می دهد که از پلی استایرن ساخته شده است و چنین ظرفی به دلیل انتشار مونومر سرطان زا استایرن با غذاهای گرم و چرب در تماس است.

بنابراین این ظروف نباید برای غذا و نوشیدنی های گرم و اسیدهای چرب استفاده شود و فقط برای نوشابه ها و غذاهای سرد استفاده می شود.

این ظروف در سه نوع فوم پلی استایرن (EPS)، پلی استایرن منبسط شده (HIPS) و ظروف پلی استایرن معمولی (GPPS) موجود می باشند.

درج نماد PP نشان می دهد که تابلو نقاشی ساخته شده است و می توان از آنها برای غذا و نوشیدنی های گرم استفاده کرد.

اگر علائم ذکر شده را وارد نکنید، می توانید یک تکه از این نوع ظروف از جنس آنها را بسوزانید و در صورت سوختن دارای شعله آبی با PP و اگر بیش از حد با دود بسوزد، از PS ساخته شده است.

همچنین نباید در ظروفی که استحکام بدنی ضعیفی دارند استفاده شود.

آنها همچنین از مواد بازیافتی ساخته شده اند که دارای رگه، لوبیا سیاه و بوی بد هستند.

اما نباید فراموش کرد که پلاستیک باعث آلودگی محیط زیست می شود و در صورت استفاده از محیط زیست نباید به صورت خارجی مصرف شود و پس از مصرف نباید آزاد شود.

بطری های پلی اتیلن ترفتالات (PET) برای بسته بندی خودکار رنگی فانتزی نوشیدنی ها با هدف اصلی بهداشت، سلامت، ایمنی و تجارت استفاده از این بطری ها را افزایش داده است تا از خرید محصولات در معرض نور خورشید جلوگیری شود و از این نوع بطری ها استفاده مجدد نکنید.

ضمناً اقلام ترش مانند آبلیمو، آب آب و سرکه را به مدت طولانی در این نوع بطری نگهداری نکنند و از یخ زدن آب داخل این بطری ها خودداری کنند.

کارشناسان همچنین بر استفاده از روغن های مایع بسته بندی شده در بطری های رنگی تاکید دارند.

 • منابع:
  1. ?How to use safe plastic disposable containers
 • تبلیغات: 
  1. عروس و دامادی در روسیه با چکش برقی برای خود کیک عروسی پختند
  2. برای کسب درآمد دیگر نیاز نیست به سر کار بروید
  3. کشف قدیمی ترین توپ ورزشی از جنس طلا
  4. دختری که به این دلیل به یک میمون زشت تبدیل شد!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.